Sivrihisar Nerede? Eskişehir Sivrihisar’a Nasıl Gidilir?

Sivrihisar nerede

Sivrihisar Nerede? Sivrihisar Türkiye’nin batısında bulunan İç Anadolu Bölgesinde Eskişehir kentinde yer almaktadır. Sivrihisar ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 22 bindir. Sivrihisar ilçesine komşu ilçeler Eskişehir’in ilçelerinden doğuda Günyüzü, kuzeyde Mihalıççık ve Beylikova, batıda da Mahmudiye ve Çifteler ilçeleriyle birlikte güneyde de Afyonkarahisar’ın Emirdağ ve Konya’nın Çeltik ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 2.748 kilometrekaredir. İlçenin il merkezine olan uzaklığı 96 kilometredir. Sivrihisar İlçesi harita konumu olarak 39° 27′ 4,6872” Kuzey ve 31° 32′ 16,0800” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Sivrihisar’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 1115 metredir. Sivrihisar ilçesinde toplamda 17 mahalle vardır.

Sivrihisar Nerede? Sivrihisar Haritası

Sivrihisar nerede

Sivrihisar’a Nasıl Gidilir?

Sivrihisar’a ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Sivrihisar merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Sivrihisar merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Sivrihisar Nerede, Sivrihisar Yol Tarifi, Sivrihisar’a rota oluşturmak için tıklayınız…

Sivrihisar Nerede? Karayolu ile Sivrihisar’a Ulaşım

Eskişehir merkez ilçesinden Dumlupınar Blv./D200/E90 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 7 dakikada Sivrihisar ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Odunpazarı ilçesinden Dumlupınar Blv./D200/E90 Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 14 dakikada Sivrihisar ilçesine erişim sağlanabilir. Mihalıcçık ilçesinden ise Seyitgazi Yolu ve Ankara Eskişehir Yolu/Dumlupınar Blv./D200/E90 üzerinden yaklaşık 58 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Tepebaşı İlçesinden Dumlupınar Blv./D200/E90 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 9 dakikada Sivrihisar’a ulaşım sağlanmaktadır. Alpu ilçesinden de Ankara Eskişehir Yolu/Dumlupınar Blv./D200/E90 Yolunu kullanarak yaklaşık 56 dakikada Sivrihisar’a ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Sivrihisar’a Ulaşım

Sivrihisar ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Sivrihisar’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Sivrihisar ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Sivrihisar Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Sivrihisar Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Günyüzü ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Sivrihisar’a ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Sivrihisar’a kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Sivrihisar ilçe merkezinden Bursa merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Sivrihisar İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Eskişehir Sivrihisar ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Tepebaşı ilçe Merkezinde yer alan Hasan Polatkan Havalimanı’na gidebilirsiniz. Hasan Polatkan Havalimanı’ndan özel araçla ve ya toplu taşıma araçlarıyla Sivrihisar ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile Dumlupınar Blv./D200/E90 Yolu üzerinden yaklaşık olarak 1 saat 8 dakikada Hasan Polatkan Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı alternatif olarak Bursa Eskişehir Yolu/D200/E90 Yolunu kullanarak yaklaşık olarak 2 saat 48 dakikada Bursa Yenişehir Havalimanı’na erişim sağlayabilirsiniz.

Sivrihisar Nereye Bağlı? Sivrihisar Hangi Bölgemizdedir?

Sivrihisar İlçesi İç Anadolu Bölgesinde Eskişehir kentinde yer almaktadır. Sivrihisar farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Sivrihisar İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Sivrihisar ilçesi 1289 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyeti altına girdi.  Türk halk mizahının büyük filozofu Nasreddin Hoca, 1208’de Sivrihisar’ın Hortu Köyü’nde doğduğu bilinmektedir.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. Eskişehir’in güneydoğu bölümünde yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçede karasal iklim hâkim olup, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk geçmektedir.

Sivrihisar nerede

Eskişehir Nerede? Eskişehir Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin kuzey batısına doğru İç Anadolu Bölgesinde yer alan Eskişehir kenti, Kuzeyinde Bolu, kuzeybatısında Bilecik, doğusunda Ankara, batısında Kütahya ve güneyinde Afyonkarahisar ve güney doğusunda Konya illeriyle komşudur. Topoğrafik yapısı dağlık ve ovalık alanlardan oluşmakta olup şehrin içinden geçen 2 önemli akarsu olan Porsuk Çayı ve Sakarya Nehri bulunmaktadır. Eskişehir İstanbul arası 282 kilometre, Eskişehir Ankara arası 235 kilometre, Eskişehir İzmir arası 152 kilometre ve Eskişehir Konya arası 329 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*