Seyitgazi Nerede? Eskişehir Seyitgazi’ye Nasıl Gidilir?

Seyitgazi Nerede

Seyitgazi Nerede? Seyitgazi Türkiye’nin batısında bulunan İç Anadolu Bölgesinde Eskişehir kentinde yer almaktadır. Seyitgazi ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak14 bindir. Seyitgazi ilçesine komşu ilçeler Eskişehir’in ilçelerinden güneyde Han, doğuda Çifteler ve Mahmudiye, kuzeyde de Odunpazarı ilçeleriyle birlikte batıda Kütahya’nın Merkez, güneyde de Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 1.578 kilometrekaredir. İlçenin il merkezine olan uzaklığı 42 kilometredir. Seyitgazi İlçesi harita konumu olarak 39° 26′ 44,2248” Kuzey ve 30° 41′ 38,0868” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Seyitgazi’nin ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 978 metredir. Seyitgazi ilçesinde toplamda 6 mahalle vardır.

Seyitgazi Nerede? Seyitgazi Haritası

Seyitgazi Nerede

Seyitgazi’ye Nasıl Gidilir?

Seyitgazi’ye ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Seyitgazi merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Seyitgazi merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Seyitgazi Nerede, Seyitgazi Yol Tarifi, Seyitgazi’ye rota oluşturmak için tıklayınız…

Seyitgazi Nerede? Karayolu ile Seyitgazi’ye Ulaşım

Eskişehir merkez ilçesinden D665 Yolu üzerinden yaklaşık 36 dakikada Seyitgazi ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Odunpazarı ilçesinden D665 Yolu kullanılarak yaklaşık 39 dakikada Seyitgazi ilçesine erişim sağlanabilir. Mihalıcçık ilçesinden ise Beylikova Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 18 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Tepebaşı İlçesinden D665 Yolu üzerinden yaklaşık 42 dakikada Seyitgazi’ye ulaşım sağlanmaktadır. Sivrihisar ilçesinden de Ankara Eskişehir Yolu/Dumlupınar Blv./D200/E90 ve Seyitgazi Yolunu kullanarak yaklaşık 57 dakikada Seyitgazi’ye ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Seyitgazi’ye Ulaşım

Seyitgazi ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Seyitgazi’de yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Seyitgazi ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Seyitgazi Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Seyitgazi Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Mahmudiye ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Seyitgazi’ye ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Seyitgazi’ye kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Seyitgazi ilçe merkezinden Bursa merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Seyitgazi İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Eskişehir Seyitgazi ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Tepebaşı ilçe Merkezinde yer alan Hasan Polatkan Havalimanı’na gidebilirsiniz. Hasan Polatkan Havalimanı’ndan özel araçla ve ya toplu taşıma araçlarıyla Seyitgazi ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile Dumlupınar Blv./D200/E90 Yolu üzerinden yaklaşık olarak 43 dakikada Hasan Polatkan Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı alternatif olarak Bursa Eskişehir Yolu/D200/E90 Yolunu kullanarak yaklaşık olarak 2 saat 19 dakikada Bursa Yenişehir Havalimanı’na erişim sağlayabilirsiniz.

Seyitgazi Nereye Bağlı? Seyitgazi Hangi Bölgemizdedir?

Seyitgazi İlçesi İç Anadolu Bölgesinde Eskişehir kentinde yer almaktadır. Seyitgazi farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Seyitgazi İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. İlk yerleşimin MÖ 3000-3500 tarihleri arasında yapıldığı bilinmektedir. İlçe Bizans’tan alındıktan sonra 70-80 hanelik Türkmen Halkı yerleştirilmiş ve adına Türkmen köyü denmiştir. İlçe ismini Seyyid Battal Gazi Külliyesi yapıldıktan sonra almıştır. İlçede Eti Maden İşletmeleri dışında un-yem ve yağ sanayi mevcuttur. Bunun dışında önemli bir sanayi kuruluşu olmaması dolayısıyla iş sahası sadece tarım ve hayvancılığa dayanır.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. Eskişehir’in güneybatı bölümünde yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçede karasal iklim hâkim olup, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk geçmektedir.

Seyitgazi nerede

Eskişehir Nerede? Eskişehir Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin kuzey batısına doğru İç Anadolu Bölgesinde yer alan Eskişehir kenti, Kuzeyinde Bolu, kuzeybatısında Bilecik, doğusunda Ankara, batısında Kütahya ve güneyinde Afyonkarahisar ve güney doğusunda Konya illeriyle komşudur. Topoğrafik yapısı dağlık ve ovalık alanlardan oluşmakta olup şehrin içinden geçen 2 önemli akarsu olan Porsuk Çayı ve Sakarya Nehri bulunmaktadır. Eskişehir İstanbul arası 282 kilometre, Eskişehir Ankara arası 235 kilometre, Eskişehir İzmir arası 152 kilometre ve Eskişehir Konya arası 329 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*