Turgutlu Gezilecek Yerler

Turgutlu Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin Ege Bölgesinde yer alan ve Manisa ilinin ilçelerinden olan Turgutlu yer almaktadır. Turgutlu ilçesinin  Manisa il merkezine uzaklığı 30 kilometredir. Manisa ilinin en büyük yerleşim yeri olan Turgutlu resmi arkeolojik kazılarının yapılmaması sebebi ile tarihi çok eskilere gitmese de yüzeysel kazılar sonucu tarihinin M.Ö 4 binli yıllara kadar uzanıldığı düşünülmektedir.

Turgutlu gezilecek yerler aşağıda yer almaktadır.

1.Turgutlu Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Urganlı Kaplıcaları

Turgutlu Gezilecek Yerler yazımızın ilk sırasında olan ve bölgenin turistlik yerlerinin başında gelen kaplıcalar hem içmece hemde kaplıca olarak kullanılmaktadır. Deniz seviyesinden 100 metre yüksekliğe sahip kaplıcalar bikarbonatlı, sodyumlu ve karbondioksitli suyu ile tam bir şifa kaynağı olmaktadır. Cilt hastalıkları, eklem rahatsızlıkları, kireçlenme ve kadın hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa iyi gelmekte, içme suyu olarak da kullanıldığında böbrek, mide, bağırsak gibi birçok rahatsızlığa şifa olmaktadır. Yolunuz Urganlı Kaplıcalarına düşerse hem haftanın yorgunluğunu atarak dinlenebilir hem de rahatsızlıklarınıza şifa bulabilirsiniz.

Turgutlu Gezilecek Yerler Urganlı Kaplıcaları

2.Turgutlu Kent Müzesi

1927-1928 yılları arasında inşa ettirilen ve Cumhuriyet Döneminden bu zamana kadar ayakta kalabilmiş olan bina ilk olarak Üzümcü Konağı olarak kullanılmıştır. 1930 yılına kadar Hükümet Konağı olarak kullanılan bina belediye tarafından satın alınarak müzeye çevrilmiştir. 3 kattan oluşan müzede Türk gelenek görenek ve adetlerinin güzel bir şekilde yansıtıldığı müzeyi ziyaret ederek geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

Turgutlu Kent Müzesi

3.Selvi Tepe Şehitler Anıtı

Yedi Eylül Mahallesinde yer alan anıt, taşlardan yapılmış olup yıl içerisinde çok kez ziyaret edilmektedir. Türk Devletlerine ait bayrakların yer aldığı anıtı ziyaret ederek atmosferine şahitlik edebilirsiniz.

4.Turgutlu Gezilecek Yerler Asartepe Höyüğü

Urganlı Kaplıcalarının yakınında yer alan höyük Gediz Irmağının kıyısında bulunmaktadır. Yapılan kazılar sonucu M.Ö 2 binli yıllara ait yerleşim bulunduğu tahmin edilmektedir. Stratejik olarak da önemli yere sahip olan höyüğün bulunduğu alan da Bizansların son dönemlerinde bu alanda kale yaptırdığı bilinmekte ve bu kaleye ait sur duvarlarının da bir kısmı günümüze kadar ulaşabilmiştir. Yapılan kazak kazılar sonucu harap halle gelse de günümüze ulaşan kısımları için görülmeye değer yerler arasındadır.

Asartepe Höyüğü

5.Turgutlu Seyir Tepesi

Manisa ilinin Turgutlu ilçesinde yer alan seyir tepesi şehrin bütün manzarasını ayaklar altına seriyor. Seyir tepesinde cafe ve restoran bölümü mevcut olup farklı lezzetleri tadabilirsiniz. Dilerseniz seyir tepesinde gün batımı eşliğinde çayınızı kahvenizi yudumlayabilir dilerseniz de manzaranın tadını çıkartarak güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

6.Ovacık Yaylası

Turgutlu ilçe merkezine 30 kilometre mesafe de olan Ovacık Yaylası Kuşlar Köyü yakınlarında yer almaktadır. Geniş bir alana sahip olan yaylada manzarasının yanı sıra tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar ve eğlenebileceğiniz aktiviteler mevcuttur.

7. Turgutlu Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Akpınar Mesire Yeri

Turgutlu yolu üzerinde bulunan mesire yeri Manisa Merkeze 7 kilometre uzaklıktadır. Sipil Dağının eteklerinde bulunan Akpınar, merkeze yakınlığıyla da oldukça kalabalık olan ve ilgi gören yerler arasındaydı. Günümüz de ise Manisa Belediyenin su kaynakları konumunda olup koruma alanı içerisindedir.

Turgutlu Gezilecek Yerler Akpınar Mesire Yeri

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*