Ağın Nerede? Elazığ Ağın’a Nasıl Gidilir?

Ağın nerede

Ağın Nerede? Elazığ Ağın ilçesi Türkiye’nin doğusunda bulunan Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Ağın ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 3 bindir. Ağın ilçesine komşu ilçeler, güneyde Elazığ’ın Keban ilçesiyle birlikte kuzeybatısında Malatya’nın Arapkir ilçesiyle komşudur. Ayrıca Fırat Nehri üzerinden doğusunda Tunceli’nin Çemişgezek ve kuzeyinde de Erzincan’ın Kemaliye ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 242 kilometrekaredir. Elazığ’ın merkez ilçesine olan uzaklığı 85 kilometredir. Ağın İlçesi harita konumu olarak 38° 56′ 34.8180” Kuzey ve 38° 42′ 56.0592” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Ağın’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 876 metredir. Ağın ilçesinde toplamda 3 mahalle vardır.

Ağın Nerede? Ağın Haritası

Ağın nerede

Ağın’a Nasıl Gidilir?

Ağın’a ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Ağın merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Ağın merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Ağın Nerede, Ağın Yol Tarifi, Ağın’a rota oluşturmak için tıklayınız…

Ağın Nerede? Karayolu ile Ağın’a Ulaşım

Elazığ merkez ilçesinden D260 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 24 dakikada Ağın ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Keban ilçesinden D260 ve Ağın Yolu üzerinden yaklaşık 37 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Sivrice ilçesinden D260 Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 41 dakikada Ağın ilçesine erişim sağlanabilir. Kovancılar İlçesinden D300 ve D260 Yolu üzerinden yaklaşık 2 saat 6 dakikada Ağın’a ulaşım sağlanmaktadır. Palu ilçesinden de D300 ve D260 Yolunu kullanarak yaklaşık 2 saat 16 dakikada Ağın’a ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Ağın’a Ulaşım

Ağın ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Ağın’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Ağın ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Ağın Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Ağın Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Keban ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Ağın’a ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Ağın’a kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Ağın ilçe merkezinden Elazığ merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Ağın İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Elazığ Ağın ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Elazığ ili Merkez ilçesinde yer alan Elazığ Havalimanı’na gidebilirsiniz. Elazığ Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Ağın ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile D260 Yolu Üzerinden yaklaşık olarak 1 saat 22 dakikada Elazığ Yıldırım Akbulut Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ağın Nereye Bağlı? Ağın Hangi Bölgemizdedir?

Ağın İlçesi Doğu Bölgesinde Elazığ kentinde yer almaktadır. Ağın farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Ağın İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. Elazığ’ın kuzeybatı bölümünde yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçede karasal iklim hakimdir. Yazlar, genellikle çok sıcak ve kurak geçer. Kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Ağın nerede

Elazığ Nerede? Elazığ Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin doğusunda Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kuzeyinde Tunceli, doğusunda Bingöl, güneyinde Adıyaman ve Diyarbakır illeri, batısında ise Malatya iliyle komşudur. Topografik yapısı eğimlidir ve genellikle ormanlık ve dağlık alanlarla kaplıdır. Elazığ İstanbul arası 1.209 kilometre, Elazığ Ankara arası 781 kilometre, Elazığ Mardin arası 256 kilometre ve Elazığ Van arası 466 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*