Arsuz Gezilecek Yerler – En Muhteşem 9 Yer

Arsuz Gezilecek Yerler yazımızda Amanos Dağları ve Akdeniz kıyısı arasında yer alan ve Hatay’ın ilçelerinden olan Arsuz bozulmamış yapısıyla tam bir doğa harikası. Nardüzün’den Domuzburnu’na kadar uzanan vadi ve ovalarla çevrili yazlık köyün içerisinden Arsuz Nehri denize dökülmektedir. Denizi, kendine özgü yemekleri, tarihi, doğal ve kültürel güzelliğin ön planda olduğu Arsuz ilçesinde gezilecek yerler aşağıda yer almaktadır.

1.Arsuz Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Arsuz Nehri

Arsuz Merkezde yer alan nehir denize dökülmekte ve kendine has bir rengi olmaktadır. Nehir kenarında cafe ve restoranlar mevcut olup yaz akşamları oldukça kalabalıktır. Eğlenmek isteyenler ve yeme içme ihtiyaçlarını karşılamak isteyenler nehir kenarındaki tesislere gelerek hem farklı lezzetleri tadabilir hem manzaranın keyfini sürebilir hem de güzel bir gün geçirerek eğlenebilir.

Arsuz Gezilecek Yerler Arsuz Nehri

2.Arabın Gölü

Arsuz ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta yer alan Konacık Mahalelsi Karaçay Deresinde bulunan göl, dağlar arasında bir vadide yer almaktadır. Doğal oluşum gölü olan Arabın Gölü, Karaçay Deresindeki suların yüksekten akması ile vadide bu gölü oluşturmuştur.

Arabın Gölü

3.Meryem Ana Havuzu

Hacıahmetli Mahallesine 8 kilometre uzaklıkta yer alan Meryem Ana Havuzu halk arasında Seydi olarak da bilinmektedir. Rivayete göre; Meryem Ananın içinde yıkandığı söylenmekte olup içerisinde akan sıcak suyun günahı, soğuk suyun da kutsallığı simgelediğine inanılmıştır. Yine rivayete göre; Meryem Ananın burada oruçlu olduğu ve orucunu açmak için bir şeyler ararken gölün içerisindeki balığın taşa konup güneş tarafından pişirildiğini ve Meryem Ananında bu şekilde orucunu açtığı söylenmektedir. Rivayetlerden dolayı Hristiyan cemaati tarafından ilgi gören Meryem Ana Havuzu kutsal kabul edilerek her yıl 14 Ağustos’ta gölet ve çevresinde bir bayram edasında ibadetlerini gerçekleştirmektedirler.

Meryem Ana Havuzu

4.Arsuz Plajı

Hatay’ın Arsuz ilçesinde yer alan plaj Akdeniz’in eşsiz güzellikteki doğal plajlarından olup yılda birçok yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Berrak ve temiz suyu, ince kumu, deniz suyunun sıcaklığı ve yakınlarında dalgakıran olmasından dolayı dalgasız olan denizi ile kendisini diğer plajlardan ayırarak bu özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Ayrıca sahil boyunca bulunan et ve balık lokantalarında farklı lezzetleri tadabilir veya bar, cafe ve restoranlarında harika manzarasına karşı yeme içme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Arsuz plajında sığ olmasından dolayı çocuklarla da harika vakit geçirebilir, ince kuma sahip kumsalında güneşlenebilir ve manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

Arsuz Plajı

5.Gözcüler Plajı

Arsuz merkezde yer alan plajın sahili kum ve çakıl karışımından olup denizi hafif dalgalıdır. Çevresinde otel ve pansiyonların yer aldığı plajda konaklama ihtiyacınızı karşılayabilir ya da kamp severler kamp alanlarında çadırlarını kurarak denizin dalgası sesi eşliğinde harika bir gün geçirebilir. Girişi ücretsiz olan plajda şezlong ve şemsiye ücreti alınmaktadır.

Ayrıca Gözcüler Plajı bölgesinde her yıl düzenlenen ve 4 gün süren ‘Milyonfest Festivali’ne katılarak sınırsızca eğlenebilir konserlerin tadını çıkartabilirsiniz.

6.Gülcihan Plajı

İlçe merkezine 9 kilometre uzaklıktaki Gülcihan Mahallesinde yer alan plajın uzunluğu 500 metre iken genişliği 50 metreyi bulaktadır. Denizi çakıl ve taştan oluşan Gülcihan sığ olup çocuklar ve yüzmeyi bilmeyenler için ideal boyuttadır.  Özellikle sarı kumsalı ile dikkat çeken plajda kumun her hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

Arsuz Gezilecek Yerler Gülcihan Plajı

7.Arsuz Gezilecek Yerler Deniz Feneri

Kale Mahallesinde akıncı burnunda yer alan fener 1933 yılında inşa edilmiştir. Kesme taşlardan yapılan fenerin kule yüksekliği 5 metre iken denizden yüksekliği 109 metre olup, Suriye sınırına en yakın deniz feneridir. Görsel görüş mesafesi ise 22 deniz milidir.

İlk inşa edildiğinde gaz yağının yanması ile çalışan fener günümüzde aselitan gaza dönüştürülmüştür. Koruma altına alınan fener Arsuz gezi rotanıza ekleyebileceğiniz yerler arasında bulunmaktadır.

Tam anlamı ile doğa harikası olan Arabın Gölü’nün etrafı yüksek kayalarla çevriliyken çevresinde yer alan çam ağaçları da doğanın güzelliğini gözler önüne sermektedir.

8.Mar Yuhanna Kilisesi

Hatay ilindeki en eski kilise olan Mar  Yuhanna Kilisesi Arsuz ilçesinin Uluçınar Mahalesinde yer almaktadır. Arap Ortodosk Hristiyanlar tarafından 1520 yılında yaptırılsa da yazılı kaynaklarda ilk restorasyon tarihi olan 1778 yılı bulunmaktadır. Yaklaşık 500 yıllık tarihe sahip olan kilise uzun restorasyon çalışmasından sonra 2017 yılında tekrar ibadete açılmıştır. Özellikle çan kulesi ve iç süslemeleri tarihsel değere sahip eserler arasında bulunmaktadır. Günümüzde ibadete açık olan kilisenin girişi ücretsizdir.

Mar Yuhanna Kilisesi

9.Arsuz Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Kutsal Havari Kilisesi

Arsuz’un Arpaçiftlik Mahallesinde yapılan kazı çalışmaları sonucu tamamen toprak altında kalan 6.yüzyıl Roma Dönemine ait Kutsal Havariler Kilisesi gün yüzüne çıkartılmıştır. Kilise dışında mezarlar, iskelet kalıntıları ve mozaiklere de ulaşılarak ortaya çıkartılmıştır.

Arsuz Gezilecek Yerler Kutsal Havari Kilisesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*