Babadağ Gezilecek Yerler – En Güzel 7 Yer

Babadağ Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin Ege Bölgesinde yer alan Denizli’ye bağlı Babadağ ilçesinde gezilecek yerleri ve rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Babadağ ilçesi ile ilgili bazı genel bilgileri sizlere aktaralım.

İlk ismi Beşikkaya (Yeniköy) olan ve sonradan da Kadıköy’e dönüştürülen Babadağ Posta işlemlerinde İstanbul’un Kadıköy’ü ile karıştırıldığı için 1935 yılında Babadağ ismine dönüştürülmüştür. Sırtını yasladığı dağlardan esinlenerek Babadağ İsmini alan yer 1877 yılına kadar Sarayköy ilçesine bağlı kalmıştır.

1888 yılında da 9 köyü ile ilçe statüsünü kazanmıştır. Elde edilen bilgilere göre de ilk yerleşimin 700 yıl öncesine kadar uzandığı bilinmektedir.

Babadağ’da 1879-1932 ve 1944 yıllarında meydana gelen büyük yangınlar sonucu eski tarihlere ait eserler günümüze ulaşamamıştır. Ancak içerisinde barındırdığı rengarenk evleri, şelalesi, yaylası, camisi ve kalıntı olarak bulunan antik kentleri ile Babadağ görülmeye değer yerler arasında bulunmaktadır.

Babadağ Gezilecek Yerler aşağıda yer almaktadır.

1.Babadağ Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Babadağ Evleri

Cumhuriyet Mahallesinde yoğun olarak görülen bu evler rengarenk görüntüsüyle fotoğraf tutkunlarının yeni adresi olmuş durumda. Tek, iki veya üç kat olan bu evler genelde cumbasız ve balkonlu olup eyvan tipi girişi bulunmaktadır. 2017 yılında başlatılan ‘Turizm Yolunda Babadağ’ projesiyle camilerden, işyerlerine, evlerden resmi binalara kadar yaklaşık 100 binanın dışı rengarenk boyanmıştır. Adeta kartpostallık görüntü sunan bu evleri Babadağ Gezi Rotanızda mutlaka ziyaret etmeli ve harika fotoğraflar çekilmelisiniz.

Babadağ Evleri yol tarifi için tıklayınız.

2.Yardan Çayı Şelalesi

Yemyeşil doğası, tertemiz havası ve yüksekten süzülen şelalesi ile dikkatleri üzerine çeken Yardan Çayı Şelalesine uğramalı ve doğa ile iç içe bir gün geçirmelisiniz. Çevre düzenlemesi yapılarak kullanılabilir bir hal alan yerde restoran, çocuk oyun alanı, tuvalet ve piknik alanları bulunmaktadır.

Babadağ Gezilecek Yerler

Yardan Çayı Şelalesi yol tarifi için tıklayınız.

3.Babadağ Gezilecek Yerler Taşdelen Yaylası

Çam ormanlarının kapladığı yayla özellikle günübirlik gezi planlarınız için kaçınılmaz bir nokta. Sahip olduğu yeşil doğası ve temiz havası ile doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz. Dilerseniz pikniğinizi yapabilir, dilerseniz de Trekking ve dağ bisikleti sürerek doğ sporları gerçekleştirebilirsiniz.

4.İncirpınar Mağarası

İncirpınar Köyüne bağlı Köprü Mevkiinde yer alan mağara yolunuz düştüğünde uğrayabileceğiniz yerler arasındadır.

5.Kırcataş Camii

Gündoğdu Mahallesinde yer alan yapı 1800 yılında Mihrişah Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır. Yaklaşık 220 yıllık olan bu cami 2014 yılında gerçekleşen heyelan sonrasında da kapısına kilit vurulmuş ve ne yazık ki ibadete kapatılmıştır.

Kırcataş Camii - Babadağ Gezilecek Yerler

Kırcataş Camii yol tarifi için tıklayınız.

6.Trapezopolis Antik Kenti

Bekirler Köyüne bağlı Boludüzü Mevkiinde yer alan kentte bazı kalıntılar günümüze ulaşabilmiştir. Bu kalıntılarında Roma ve Bizans Dönemine ait olduğu anlaşılmaktadır.

Trapezopolis Antik Kenti - Babadağ Gezilecek Yerler

7. Babadağ Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Attuda Antik Kenti

Hisar Köyünde yer alan antik kent eskiden Sarayköy ilçesine bağlı iken Babadağ’ın ilçe olmasıyla buraya bağlanmıştır. Kentin kuruluş tarihi kesin olarak bilinemese de çıkan tarihi eserlerden Helenistik Dönemde kurulduğu anlaşılmaktadır. Antik Dönemde Caria ve Frigya arasında bir sınır kenti olan Attuda, Çürüksu Vadisinde yer alan Tripolis ve Laodikeia’yı Aphrodisias’a bağlayan en kısa yolunda geçiş noktası konumundaymış.

Günümüzde Hisarköy ve çevresinden çıkan heykeltıraş ve seramik gibi buluntular Hierapolis Arkeoloji Müzesinde sergilenirken, kentten çıkan mimari eserler ise köyün cami bahçesinde sergilenmektedir.

Babadağ Gezilecek Yerler Attuda Antik Kenti

Attuda Antik Kenti yol tarifi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*