İskenderun Gezilecek Yerler

İskenderun Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde yer alan Hatay’a bağlı İskenderun’da gezilecek yerleri ve rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce İskenderun ilçesi ile ilgili bazı genel bilgileri sizlere aktaralım.

Büyük İskender’in İran İmparatoru III. Darius’u İsoos Vadisinde yenilgiye uğratması sonucu şehrin temelleri atılarak M.Ö 333 yılında Büyük İskender tarafından Alexandreia adı ile kurulan kurulmuştur. Tarih boyunca birçok işgale uğrayan şehir son olarak 1938’de Türk Ordusu tarafından alınmıştır.

İskenderun farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış işgale uğramış bir şehir olarak tarihi kalıntıları mevcuttur. Tarihi kalıntılarının yanı sıra sahili, plajları, camisi, kilisesi, alışveriş merkezleri ile gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasındadır.

İskenderun gezilecek yerler aşağıda yer almaktadır.

1.İskenderun Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; İskenderun Sahil Kordonu

Temiz havası, masmavi denizi, yeşil alanı ile hayranlık uyandıran kordon boyunca yürüyüş ve koşunuzu yapabilir, oturma banklarında sahile karşı gün batımını izleyebilir veya çocuklar için ayrılmış oyun alanlarında çocuklar eğlenirken sizler de sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilirsiniz. Çevresinde cafe ve restoranların mevcut olduğu sahil de farklı lezzetleri tadabilir veya günün yorgunluğunu bir kahve eşliğinde atabilirsiniz.

İskenderun Gezilecek Yerler İskenderun Sahil Kordonu

2.Karaağaç Plajı

İskenderun merkeze yakınlığı ile sıklıkla tercih edilen plaj ağaçlık alanı ve çocuk oyun alanı ile de oldukça ilgi görmektedir. Karaağaç plajında yüzebilir kumsalında güneşlenebilir ve piknik alanında pikniğinizi yaparak deniz kum ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz.

Karaağaç Plajı

3.Micana Rhous Beach

Özel işletmeye sahip olan plajın berrak ve temiz suyu, ince kumu ve manzarası ile sizlere kendisini hayran bıraktırıyor. Micana Rhous Beach’de yer alan cafe ve restoran bölümünde farklı lezzetleri tadabilir, plajında deniz kum ve güneşin tadını çıkartarak manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

4.İskenderun Millet Parkı

Toplam 50 dönüm alan üzerine kurulu olan Millet Parkı 2019 yılında hizmete açılmıştır. İçerisinde yer alan yürüyüş ve koşu parkuru, bisiklet yolu, basketbol ve voleybol sahası, anfi tiyatro, yazlık sinema, kermes alanı, yapay gölet ve 750 araç kapasiteli otopark yer almaktadır. Millet parkına gelerek farklı alanlarda hem ailecek eğlenceli vakit geçirebilir hem de geniş alanı ile sakin bir gün geçirebilirsiniz.

İskenderun Millet Parkı

5.İskenderun Gezilecek Yerler Sarıseki Mağarası

İskenderun ilçesine bağlı Sarıseki Mahallesi Azganlık Köyünde yer alan mağara yarasalar tarafından yerleşim alanı olarak kullanılmasından dolayı halk tarafından Kuş Mağarası olarak da bilinmektedir. 1300 metre denizden yüksekliği, panoramik görüntülere ev sahipliği konumuyla ve mağara içerisinde yer alan dikit ve sarkıtlarla görenlere hayranlık uyandırmaktadır.

İskenderun Gezilecek Yerler Sarıseki Mağarası

6.Alexandretta Antik Kenti

M.Ö 333 yılında Büyük İskender tarafından kurulan şehrin o zamanki ismi Alexandreia olup günümüzde İskenderun Kenti olarak geçmektedir. Kentten günümüze İskenderun’un girişteki liman kalıntılarına ait duvarlar, şehir merkezine giderken yer yer tarihi binalar mevcuttur. Ayrıca 1973 yılında Esentepe’de yapılan kazılarda Antik Kente ait kalıntılar ve Büyük İskender’e ait bir büstü bulunmuş olup değerli kalıntılar arasında yer alan ve ilçede yaşamın tarih öncesi dönemlere kadar ulaştığını gösteren kent niteliğindedir. Tarih boyunca birçok kez işgal görmesinden dolayı kentin günümüze az bir kısmı ulaşabilmiş olup görülmeye değer yerler arasındadır.

7.İskenderun Gezilecek Yerler Yunus Sütunu

İskenderun’un Sarıseki Mahallesinde yer alan geçir vermez Sarıseki Kanyonu’nun Akdeniz ile buluştuğu yerde bulunan sütun tarihi kalıntı olup günümüze sadece taş kalıntıları ulaşabilmiştir, Rivayete göre; Yunus Peygamber Yunus balığının karnından karaya buradan çıkmış ve ismini buradan almıştır. Günümüze sadece taş kalıntısı ulaşsa da gittiğinizde tarihi dokusunu hissedebileceğiniz alan olup doyumsuz manzarasında keyif sürebilirsiniz.

İskenderun Gezilecek Yerler Yunus Sütunu

8.Meryem Ana Havuzu

Hacıahmetli Mahallesine 8 kilometre uzaklıkta yer alan Meryem Ana Havuzu halk arasında Seydi olarak da bilinmektedir. Rivayete göre; Meryem Ananın içinde yıkandığı söylenmekte olup içerisinde akan sıcak suyun günahı, soğuk suyun da kutsallığı simgelediğine inanılmıştır. Yine rivayete göre; Meryem Ananın burada oruçlu olduğu ve orucunu açmak için bir şeyler ararken gölün içerisindeki balığın taşa konup güneş tarafından pişirildiğini ve Meryem Ananında bu şekilde orucunu açtığı söylenmektedir. Rivayetlerden dolayı Hristiyan cemaati tarafından ilgi gören Meryem Ana Havuzu kutsal kabul edilerek her yıl 14 Ağustos’ta gölet ve çevresinde bir bayram edasında ibadetlerini gerçekleştirmektedirler.

Meryem Ana Havuzu

9.İskenderun Deniz Müzesi

Hatay’ın İskenderun İlçesinde yer alan müze Türkiye’nin 3. deniz müzesi olurken İskenderun ilçesinin de ilk ve tek müzesi konumundadır. 1930 yılında ilk olarak malikâne olarak inşa edilen yapı 1942 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından satın alınarak ‘Karargah Binası-Satın Alma ve Muayene Komisyonu’ olarak hizmetine devam etmiştir. 2008 yılında ise müze olarak değerlendirilmesine karar verilerek restorasyona başlanmış olup 26 Haziran 2009 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç tarafından müze olarak hizmete açılmıştır.,

İçerisinde Deniz ürünlerine ait birçok koleksiyon bulunmakta olup Pazartesi günleri dışında 09:00 ve 17:00 hafta sonu 10:00 ve 18:00 arası ücretli olarak ziyaret edebilirsiniz.

İskenderun Deniz Müzesi

10.İskenderun Gezilecek Yerler Nihal Atakaş Camii

4 Ocak 2019 yılında iş adamı Recep Atakaş tarafından eşi Nihal Atakaş adına yaptırılan cami İskenderun sahilde bulunmaktadır. Tek örneği Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’de bulunan cami, İskenderun Sahil Kordon’unda Osmanlı-Selçuklu mimarisi ile modern mimari birleştirilerek körfezin gerdanlığı olacak şekilde inşa edilmiştir. Şehrin simgelerinden olan bu camiyi mutlaka ziyaret etmeli ve sadece bir tane örneği bulunan yapının mimarisini yakından incelemelisiniz.

İskenderun Gezilecek Yerler Nihal Atakaş Camii

11.Kaptan Mehmet Paşa Camii (Ulu Camii)

Kaptan Mehmet Paşa tarafından Hicri 1280 yılında ahşap olarak tek şerefeli taştan minare olarak inşa edilmiştir. 1974 yılında yıkılan camii yerine eski taş minareye dokunulmadan 40 metre yüksekliğinde ikişer şerefeli iki minare daha eklenerek betonerme ve tek kubbe ek olarak yenden inşa edilmiştir. Zamanla yeniden yaptırılan minarede çatlaklar oluşmasından dolayı tehlike arz etmiş ve 2005 yılında yıktırılmıştır. Yıkılan minare yerine yeni minare inşa edilmiştir. Eski taş minaresi ise günümüze ulaşmayı başarabilmiş tescilli tarihi eserlerden olup görülmesi gereken eserler arasındadır.

12.İtalyan Katolik Latin Kilisesi

Mithat Paşa caddesi üzerinde bulunan kilise 1600’lü yılların başında Kapuçin Rahipleri tarafından kurulmuştur. 1888 yılında 14 sütün üzerine oturtularak büyük bir restorasyondan geçen kilisede her gün ayin yapılmakta olup ibadete açıktır.

İtalyan Katolik Latin Kilisesi

13.Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi

İskenderun’un Şehit Pamir Caddesinde yer alan kilise 1870 yılında kurulmuş olup halen ibadete açıktır. İçerisinde paha biçilemez tabloların ve işlemelerin olduğu kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi

14.İskenderun Park Forbes AVM

17 Haziran 2016 yılında hizmete açılan alışveriş merkezi toplam 30 bin metrekare alanı, 108 yerli ve yabancı markası, 24 adet cafe ve restoran alanı ile İskenderun sahil şeridinin ortasında bulunmakta olup alışveriş severlerin uğrak alanlarındandır.

İskenderun Park Forbes alışveriş merkezinde alışverişinizi yapabilir, deniz manzaralı cafe ve restoranlarında farklı lezzetleri tadabilirsiniz. Ya da açık yeşil alanlarında vakit geçirebilir, 2500 metrekare spa-fıtness merkezinde sporunuzu yaparken çocuklarınızda 2500 metrekare çocuk oyun alanında sınırsızca eğlenebilirler. Ayrıca içerisinde yer alan 7 salonlu Cinemaximum vizyona giren filmleri izleyebilir ve bölgede ilk defa komplekste yer alacak bar konseptleri ile eğlenceyi, konforu, sporu, alışverişleri bir arada yaşayabilirsiniz.

İskenderun Park Forbes AVM

15.İskenderun Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Primemall AVM

2010 yılında hizmete açılan Primemall AVM 4 katttan oluşmakta olup içerisinde yerli ve yabancı markaların yer aldığı mağazalar, bowling ve çocuk oyun alanları, 8 salondan oluşan Cinemaximum, cafe ve restoranlar gibi tekstilden eğlenceye birçok imkânı bir arada sunuyor.

Mimarisi ile de oldukça dikkat çeken yapının her katında yeşil alanları, özel su ve ışık oyunları ile zenginleştirilen havuzu ve dinlenme alanları ile sokak görüntüsü yaratılmaya çalışılmıştır.

Primemall AVM’de doyasıya alışveriş keyfini sürebilir, cafe ve restoran alanlarında farklı lezzetleri tadabilir ve çocuklarınız oyun alanında sınırsızca eğlenebilir veya ailecek bünyesinde düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz. Primemall AVM alışverişinizi yaparken konforu, rahatlığı ve eğlenceyi de bir arada sunan sıra dışı bir alışveriş merkezidir.

İskenderun Gezilecek Yerler Primemall AVM

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*