Karaisalı Gezilecek Yerler – En Güzel 9 Yer

Karaisalı Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde bulunan Adana ilinin ilçelerinden olan Karaisalı Roma Döneminden izler taşıyan ilçe konumundadır.

İlçe soyunun Ramazanoğulları ve Menemencioğullarından geldiği bugün ki ismini de Ramazanoğullarından Kara İsa Bey’den aldığı bilinmektedir.

Karaisalı doğasına ve manzarasına hayran uyandıran yaylası, şelalesi, parkları kanyonları ve tarihten izler taşıyan kaleleri, köprüsü, ile tarihi ve doğal güzellikleri içinde barındırmaktadır.

Karaisalı gezilecek yerler aşağıda yer almaktadır.

1.Karaisalı Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Kapıkaya Kanyonu

Karaisalı Gezilecek Yerler yazımızın ilk sırasında Kapıkaya Kanyonu yer almaktadır. Karaisalı ilçesine bağlı Kapıkaya Köyünde yer alan kanyon yaklaşık 200 metre yüksekliğe sahiptir. Ayrıca kanyonun ortasından Niğde-Ulukışla’dan çıkan Çakıt Çayı geçmektedir. Kapıkaya Kanyonuna gelerek yamaç tırmanışı yapabilir veya 7 bin 250 metre olan yürüyüş parkurunda doğa yürüyüşü yaparak içinde barındırdığı güzellikleri fotoğraflayabilirsiniz.

Karaisalı Gezilecek Yerler Kapıkaya Kanyonu

2.Karaisalı Dokuzoluk Kanyonu

Adana’nın Karaisalı ilçesinde bulunan kanyon ırmak üzerinde görüntüsü ve eşsiz manzarası kendisine hayran bıraktırıyor. 9 ayrı oluktan su akması dolayısı ile bu ismi alan kanyon özellikle yaz aylarında serinlemek ve doğanın tadını çıkartmak isteyenlerin uğrak alanlarından oluyor.  Dokuzoluk kanyonunda pikniğinizi veya mangalınızı yaparken doğanın tadını çıkartıp sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilir veya buz gibi suyunda serinleyerek yüzebilirsiniz.

3.Yerköprü Mesire Alanı

Karaisalı ilçesine 13 kilometre mesafede bulunan mesire alanı tüm haftanın yorgunluğunu atmak ve şehir gürültüsünden uzaklaşmak için tercih edebileceğiniz yeşilin farklı tonlarını barındıran bir mesire alanıdır. Yerköprü Mesire Alanında yer alan kameriyelerde pikniğinizi yaparak doğanın tadını çıkartabilir ve sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilirsiniz.

Yerköprü Mesire Alanı

4.Karapınar Parkı

Hafta sonunun sitresinden uzaklaşmak isteyenlerin ilk sırada tercih ettiği park ailecek kaliteli ve eğlenceli vakit geçirmenize olanak sağlıyor. 2013 yılında hizmete açılan parkın içerisinde çocuk oyun alanı, yapay şelalesi, piknik için ayrılan masaları ve doğası ile sizleri hem dinlendiriyor hem büyülüyor.

Karapınar Parkı

5.Bahçecik Şelalesi

Karaisalı ilçesine bağlı doğa harikası olan şelale çok bilinmemesinden dolayı doğal güzelliğini fazlası ile korumuş yerler arasında bulunmaktadır. Yaklaşık 20 metre yükseklikten dökülen şelale görsel şölen sunarken nehir kenarında dinlendiren su sesiyle bütün yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Bahçecik şelalesinde dilerseniz kamp yapabilir doğanın keyfini ve güzelliğini fazlasıyla çıkartabilir, dilerseniz de mesire alanındaki kameriyelerde pikniğinizi yapabilirsiniz.

Karaisalı Gezilecek Yerler Bahçecik Şelalesi

6.Karaisalı Gezilecek Yerler Kızıldağ Yaylası

Karaisalı ilçesine 27 kilometre mesafede yer alan yayla ismini Kızıldağ’dan almıştır. Kiraz, armut, elma, vişne ve ceviz ağaçları ile çevrili olan yayla görüntüsü ile görsel şölen sunarken, içinde barındırdığı her türlü ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bakkal, fırın ve kasap da yer almaktadır. Kızıldağ yaylasında doğa yürüyüşü yapabilir, kamp kurabilir, doğa fotoğrafları çekebilir ve çevredeki yaban hayatı gözlemleyebilirsiniz.

7.Varda Köprüsü

Halk arasında ‘Koca Köprü’ olarak da bilinen köprü 1907-1912 yılları arasında inşa edilmiştir. Karaisalı ilçesine bağlı Hacıkırı köyünün yaklaşık 2 kilometre kuzeyinde bulunan köprü derin bir vadiyi birbirine bağlayan 172 metre uzunluğunda ve 99 metre yüksekliğindedir. Kendisini diğer köprülerden ayıran virajlı yapısı ve mimarisi ile dikkat çekmektedir. Birçok yerli ve yabancı filmlerde de yer alan köprü gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Karapınar Parkında şelaleye konumlanan masalarda su sesi eşliğinde pikniğinizi ve mangalınızı yapabilir, çocuklar kendileri için ayrılan çocuk oyun alanında sınırsızca eğlenebilir, semaver eşliğinde sevdiklerinizle hoş sohbet edebilir ve bol oksijene sahip parkta yürüyüşünüzü yaparak günü sonlandırabilirsiniz.

Karaisalı Gezilecek Yerler Varda Köprüsü

8.Milvan Kalesi

Roma Dönemine ait olan kale Karaisalı ilçesine bağlı Karakılıç Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Çakıt Nehri kıyısında yer almasından dolayı önemli kervan yolu üzerinde olan Kale o dönemlerde Romalılar için önemli ticaret noktalarındandı.

Ayrıca 1800’lü yıllarda Menemenci Aşireti ve Adana Valisi arasında 7 ay süren bir savaşa da tanıklık etmiştir. Milvan Kalesi hem tarihi geçmişi hem de sahip olduğu manzarasıyla görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

9.Karaisalı Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Keçi Kale

Doğaseverlerin gitmekten keyif aldığı Keçi Kalesinde manzarasına kamp kurabilir, pikniğinizi yapabilir ve doğanın tadını çıkartabilirsiniz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*