Yalvaç Nerede? Isparta Yalvaç’a Nasıl Gidilir?

Yalvaç nerede

Yalvaç Nerede? Yalvaç Türkiye’nin güneyinde bulunan Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Yalvaç ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 49 bindir. Yalvaç ilçesine komşu ilçeler Isparta’nın ilçelerinden güneybatısında Senirkent, güneyinde Gelendost, güneydoğusunda Şarki Karaağaç ilçeleriyle birlikte doğusunda Konya’nın Akşehir, kuzey ve kuzeybatısında da Afyonkarahisar’ın Sultandağı, Çay ve Şuhut ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 1.402 kilometrekaredir. İlçenin il merkezine olan uzaklığı 105 kilometredir. Yalvaç İlçesi harita konumu olarak 38° 4′ 41.9772” Kuzey ve 30° 27′ 3.4020” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Yalvaç’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 1109 metredir. Yalvaç ilçesinde toplamda 50 mahalle vardır.

Yalvaç Nerede? Yalvaç Haritası

Yalvaç nerede

Yalvaç’a Nasıl Gidilir?

Yalvaç’a ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Yalvaç merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Yalvaç merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Yalvaç Nerede, Yalvaç Yol Tarifi, Yalvaç’a rota oluşturmak için tıklayınız…

Yalvaç Nerede? Karayolu ile Yalvaç’a Ulaşım

Isparta merkez ilçesinden D330 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 33 dakikada Yalvaç ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Eğirdir ilçesinden D330 Yolu üzerinden yaklaşık 59 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Gönen ilçesinden D320 Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 37 dakikada Yalvaç ilçesine erişim sağlanabilir. Şarkikaraağaç İlçesinden D695 ve D320 Yolu üzerinden yaklaşık 26 dakikada Yalvaç’a ulaşım sağlanmaktadır. Uluborlu ilçesinden de D320 Yolunu kullanarak yaklaşık 57 dakikada Yalvaç’a ulaşım sağlanmaktadır. Sütçüler ilçesinden ise Isparta Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 44 dakikada Yalvaç’a ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Yalvaç’a Ulaşım

Yalvaç ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Yalvaç’ta yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Yalvaç ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Yalvaç Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Yalvaç Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Şarkikaraağaç ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Yalvaç’a ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Yalvaç’a kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Yalvaç ilçe merkezinden Isparta merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Yalvaç İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Isparta Yalvaç ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Isparta Keçiborlu mahallesi mevkiisinde yer alan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na gidebilirsiniz. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Yalvaç ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile D320 Yolu Üzerinden yaklaşık olarak 1 saat 29 dakikada Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı alternatif olarak D320 Yolu Üzerinden yaklaşık olarak 2 saat 18 dakikada Denizli Çardak Havalimanı’na erişim sağlayabilirsiniz.

Yalvaç Nereye Bağlı? Yalvaç Hangi Bölgemizdedir?

Yalvaç İlçesi Akdeniz Bölgesinde Isparta kentinde yer almaktadır. Yalvaç farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Yalvaç İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. Isparta’nın en kuzey bölümünde yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçede genellikle Karasal iklim ile Akdeniz iklimi arasında geçişler hâkim olup, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir.

Yalvaç nerede

Isparta Nerede? Isparta Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesinde yer alan Isparta kenti, Kuzeyinde Afyon, doğusunda Konya, güneyinde Antalya, batısında ise Burdur ve Denizli illeriyle komşudur. Topoğrafik yapısı dağlık ve ovalık alanlardan oluşmaktadır. Isparta İstanbul arası 572 kilometre, Isparta Ankara arası 381 kilometre, Isparta İzmir arası 404 kilometre, Isparta Antalya arası 127 kilometre ve Isparta Konya arası 240 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*