Bağcılar Gezilecek Yerler – En Güzel 13 Yer

Bağcılar Gezilecek Yerler yazımızda, Bağcılar ilçesinde gezilebilecek yerleri ve gezi rotası detaylarını açıklayacağız. Yazımıza başlamadan önce Bağcılar İlçesi ile ilgili bazı genel bilgileri sizlere aktaralım.

İstanbul iline bağlı Bağcılar ilçesi Avrupa yakasında yer almakta olup, İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden birisidir. Modernleşen ilçe konumuna sahip Bağcılar parkları, bahçeleri, müzeleri, sosyal tesisleri, bilgi evleri ve kültür merkezleri olan yaşam alanına sahiptir.

1.Bağcılar Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Kestane Bahçesi ve Kastamonu Evi

Bağcılar Gezilecek Yerler yazımızın ilk sırasında yer alan 11 bin metrekare alan üzerine kurulan Kestane Bahçesinin içerisinde Kastamonu yöresinin mimari özelliklerine ait sosyal tesiste bulunmaktadır.

Ailecek keyifle vakit geçirebileceğiniz nostalji bahçede çocuk oyun alanları, piknik ve mangal yapmak için kamelyalar, spor alanları, koşu ve yürüyüş parkuru, seyir terası ve şelale bulunmaktadır. 200’ e yakın kestane ağacı ve farklı ağaç türlerinin bulunduğu bahçede hem dinlenebilir hem eğlenebilir hem de yeşil alanı ile bol oksijenli bir gün geçirebilirsiniz. İlçenin en geniş nostalji bahçesi olan Kestane Bahçesi Ve Kastamonu evi haricinde diğer bahçeleri de ziyaret ederek keyifle vakit geçirebilirsiniz.

Bağcılar Gezilecek Yerler Kestane Bahçesi ve Kastamonu Evi

Bağcılar Kestane Bahçesi ve Kastamonu Evi yol tarifi için tıklayınız.

Avcılar gezilecek yerler ile alakalı yazımızı okumak için tıklayınız.

2.Nostalji Bahçeleri

Üzüm bağlarının çokluğundan dolayı ismini buradan alan Bağcılar, özelliğini koruyarak birçok mahallesinde farklı nostalji bahçeleriyle oldukça ilgi görmektedir.

Yavuz Selim Mahallesinde Kestane Bahçesi ve Kastamonu evi, Güneşli mahallesinde Kayısı Bahçesi ve Malatya Konağı ve Elma Bahçesi (Aliya İzzetbegoviç Parkı), Demirkapı mahallesinde Ceviz Bahçesi ve Bitlis evi, Yeni mahalle Mevlâna Caddesinde Fındık Bahçesi ve Karadeniz Dolma evi, Sancaktepe mahallesinde Üzüm Bağı Bahçesi, Kirazlı mahallesinde Kiraz Bahçesi, Merkez mahallesinde Kızılcık Bahçesi ve Sosyal Tesisi bulunmaktadır.

Nostaljik bahçelerinde hem piknik yapabilir hem eğlenebilir hem de farklı ağaç türlerini keşfederek harika bir gün geçirebilirsiniz.

Bağcılar Gezilecek Yerler Nostalji Bahçeleri

Bağcılar Aliya İzzetbegoviç Parkı yol tarifi için tıklayınız.

Bağcılar Ceviz Bahçesi ve Bitlis Evi yol tarifi için tıklayınız.

Bağcılar Fındık Bahçesi ve Karadeniz Dolma evi yol tarifi için tıklayınız.

Bağcılar Kiraz Bahçesi yol tarifi için tıklayınız.

3.Bağcılar Çocuk Trafik Eğitim Pisti ve Parkı

Çocuk Trafik eğitim Pisti ve Parkı 12.953 metrekarelik alana sahiptir. Parkın içerisinde akülü araç garajı, trafik eğitim binası, benzin ve tren istasyonu, deprem deneyim binası, ilk yardım eğitim binası, tanıtım ve hediye satış yapıları yer almaktadır.

Eğitim pistinde tünel, alt ve üst geçit, yaya geçidi ve trafik levhalarının bulunması çocuklara gerçek anlamda trafik derslerinin verilmesine olanak sağlamaktadır.

Bağcılar Gezilecek Yerler Çocuk Trafik Eğitim Pisti ve Parkı

Bağcılar Çocuk Trafik Eğitim Pisti ve Parkı yol tarifi için tıklayınız.

4.8D Sinema ve Planetaryum

Bilime ilgi duyan çocuklar tarafından Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik gibi bilimleri görerek, uygulayarak ve yaşayarak yapma imkanına olanak sağlamaktadır. 70’e yakın deney istasyonu, farklı atölyelerin bulunduğu, 8D sinema, gökyüzü ve uzayın keşfedilebileceği Planetaryum, toprak ve bitkileri tanıyabilecekleri Botanik Bahçe bulunmaktadır.

Ayrıca çocuklara Drone yapımı, Arduino ve Scratch gibi teknolojilerle eğitimlerin verildiği bilim merkezidir.

Bağcılar 8D Sinema ve Planetaryum

Bağcılar 8D Sinema ve Planetaryum yol tarifi için tıklayınız.

5.Bağcılar Belediyesi Kapalı Çocuk Oyun Parkı

Çocuklar için oldukça eğlenceli olan oyun parkı 3 ile 7 yaş grubuna uygun olarak tasarlanmıştır. Haftanın 4 günü açık olan oyun parkı Çarşamba-Cuma ve Cumartesi-Pazar olup oyun süresi 40 dakikadır.Giriş ücreti 2 tl’dir.

Bağcılar Belediyesi Kapalı Çocuk Oyun Parkı

Bağcılar Belediyesi Kapalı Çocuk Oyun Parkı yol tarifi için tıklayınız.

6.Çanakkale Zafer Müzesi

Şehitler parkı içerisinde yer alan Safranbolu Evlerinin bünyesinde olan Çanakkale Zafer Müzesi, Gelibolu maketi, orijinal Çanakkale savaş gereçleri, savaş siperi ve şehit mektubu seslendirmesi, Çanakkale savaşlarının anlatıldığı Diaroma resmi ve seslendirmesi, Seyit onbaşı realistik heykeli, sancaktar heykeli, Çanakkale abidesi maketi, Çanakkale aynalı çarşı konsepti, Nusrat mayın gemisi iç bölüm dizaynı, Çanakkale şehitlerimizin yer aldığı ekran ve 7 adet daha heykel bulunmaktadır.

Müzenin girişi ücretsiz olup, pazar günleri hariç 09.00 ve 17.00 arası açıktır.

Bağcılar Çanakkale Zafer Müzesi

Bağcılar Çanakkale Zafer Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

7.Taceddin Dergâhı Müzesi

Müzenin orijinal halinin Ankara’da bulunduğu Taceddin Dergâhı birebir ölçüsü ile Bağcılarda yapılmıştır. Mehmet Akif Ersoy’un orijinal eserlerinin de sergilendiği müze oldukça fazla içeriğe sahip olup müzeyi haftanın 4 günü ziyaret edebiliyorsunuz. Yanında bulunan Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi ve Müzesini de ziyaret edebilir ve bünyesindeki etkinliklere katılabilirsiniz.

Bağcılar Taceddin Dergahı Müzesi

Bağcılar Mehmet Akif Ersoy Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

8.Osmanlı Konağı ve Sosyal Tesisleri

2011 yılında açılan Osmanlı Konağı, Osmanlı mimarisine uygun olarak yapılmıştır. Toplam 4 bin 100 metrekare alan üzerine kurulan Osmanlı Konağı ve Sosyal Tesisleri içerisinde Ertuğrul Gazi Parkı da yer almaktadır. Osmanlı konağı 3 kattan oluşmakta olup, sosyal tesisin içerisinde Türk mutfağına özgü lezzetleri tadarak, sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilirsiniz.

Bağcılar Osmanlı Konağı ve Sosyal Tesisleri

Bağcılar Osmanlı Konağı ve Sosyal Tesisleri yol tarifi için tıklayınız.

9.Kaşıkçı Han(Kaşıkçı Çeşmesi)

İlçenin önemli tarihi yerlerinden olan Kaşıkçı Hanı’nın geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanmaktadır. O dönemde Avrupa’dan ticaret veya seyahat için gelen insanların konakladığı han niteliğindeydi. Ayrıca İstanbul’a gelen ziyaretçilerin giriş izinlerinin verildiği han esasında külliye olup hanı, hamamı, sarnıcı olup günümüze sadece çeşmesi korunarak ulaşabilmiştir. Çeşmenin yapısı, Osmanlı motifleri ile işlemeciliği ve süslemeli işçiliğiyle görmeniz gereken yerler arasındadır.

İlçenin en önemli tarihi çeşmesi Kaşıkçı Çeşmesi olup, Burmalı Çeşme, Acı Çeşme, Hüseyin Ağa Çeşmesi ve Demirli Çeşme diğer tarihi çeşmelerden olup yolunuz düştüğünde ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

10.Su Kemerleri

İlçenin askeri alan içerisinde yer alan tarihi su kemerleri günümüze kadar ulaşabilmiş ve orijinal halini koruyabilmiş bir tarihi mimariye sahip olup ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Bağcılar Tarihi Su Kemeri yol tarifi için tıklayınız.

11.Bağcılar Yürüyüş Yolu

Araç trafiğine kapatılan yürüyüş yolunda, dükkân ve mağazalardan alışverişinizi yapabilir, dilerseniz de sevdiklerinizle hoş sohbet edebileceğiniz cafe ve restoranlarında dinlenebilirsiniz. Oldukça canlı ve kalabalık olan yürüyüş yolu hafta sonları oldukça yoğun olmaktadır.

Bağcılar Yürüyüş Yolu

Bağcılar Yürüyüş Yolu yol tarifi için tıklayınız.

12.212 İstanbul Power Outlet (AVM)

İlçenin en büyük alışveriş merkezlerinden olan yaşam merkezi birçok yerli ve yabancı markaların yer aldığı outlet mağazaları bulunmaktadır. Çocuk oyun alanları, yeme içme alanları ve bünyesinde düzenlediği etkinliklere katılarak ailecek keyifle vakit geçirebilirsiniz.

Bağcılar 212 İstanbul Power Outlet

212 İstanbul Power Outlet İnternet sitesi için tıklayınız.

212 AVM yol tarifi için tıklayınız.

13.Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Güneşli Park AVM

Güneşli semtinde yer alan Güneşli Park AVM’de isterseniz alışverişinizi yapabilir isterseniz de cafe ve restoranlarda vakit geçirebilirsiniz. Bünyesinde yaptığı etkinliklerle ailenizle birlikte eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Bağcılar Güneşli Park AVM

Güneşli Park AVM yol tarifi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*