Pınarbaşı Nerede? Kastamonu Pınarbaşı’na Nasıl Gidilir?

Pınarbaşı Nerede

Pınarbaşı Nerede? Pınarbaşı Türkiye’nin kuzeyinde bulunan Karadeniz Bölgesinin batısında yer alan Kastamonu ilinin bir ilçesidir. Pınarbaşı ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 6 bindir. Pınarbaşı ilçesine komşu ilçeler; kuzeyde Cide, doğuda Azdavay ve güneyde de Daday ilçeleri, güneyde Karabük’ün Eflani ve doğuda da Bartın’ın Ulus ilçeleridir. Pınarbaşı’nın yüzölçümü yaklaşık olarak 512 kilometrekaredir. Pınarbaşı ilçesinin kent merkezine olan uzaklığı yaklaşık 101 kilometredir ve kent merkezinden biraz uzak konumlanmıştır. Pınarbaşı İlçesi harita konumu olarak 38° 43´ 19.2000″ Kuzey ve 36° 23´ 27.5964″ Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Pınarbaşı’nın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 700 metredir. Pınarbaşı’nda toplamda 122 mahalle bulunmaktadır.

Pınarbaşı Nerede? Pınarbaşı Haritası

pınarbaşı nerede

Pınarbaşı’na Nasıl Gidilir?

Pınarbaşı’nda ulaşım için en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Pınarbaşı’na kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Pınarbaşı’na ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Pınarbaşı Nerede, Pınarbaşı Yol Tarifi, Pınarbaşı’na rota oluşturmak için tıklayınız…

Pınarbaşı Nerede? Karayolu ile Pınarbaşı’na Ulaşım

Karayolu ile Merkez ilçesinden D-765 yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 51 dakikada Pınarbaşı ilçesine ulaşılabilmektedir. Azdavay ilçesinden ise D-765 Otoyolunu kullanarak yaklaşık 25 dakikada ulaşım sağlanmaktadır.  Çatalzeytin ilçesinden D-010 yolu üzerinden yaklaşık 2 saat 55 dakikada Pınarbaşı’na ulaşım sağlanmaktadır. Cide ilçesinden ise D-759 Otoyolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 50 dakikada ulaşım sağlanmaktadır.  İnebolu ilçesinden D-765 yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 38 dakikada Pınarbaşı’na ulaşım sağlanmaktadır. Tosya ilçesinden Çorum-Kastamonu yolu üzerinden yaklaşık 2 saat 15 dakikada Pınarbaşı’na ulaşım sağlanmaktadır. Küre ilçesinden ise Ağlı-Azdavay yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 12 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. 

Toplu Taşıma ile Pınarbaşı’na Ulaşım

Kastamonu ilinde şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Pınarbaşı’nda yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Pınarbaşı’nda gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Kastamonu Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Pınarbaşı’ndan Kastamonu İline halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Küre ilçesinin Pınarbaşı’na sınırı bulunmaktadır. Küre ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Pınarbaşı’na ulaşılabilir. Yine aynı şekilde Hanönü ilçesinden farklı otobüs ve minibüs hatları ile Pınarbaşı’na ulaşmak mümkündür. İhsangazi’den Pınarbaşı İlçesine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir. Yine aynı şekilde Doğanyurt ilçesinden farklı otobüs ve minibüs hatları ile Pınarbaşı’na ulaşmak mümkündür.


Pınarbaşı İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Aracınız ile Kastamonu Daday Yolu üzerinden yaklaşık olarak 2 saat 27 dakikada Kastamonu Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı alternatif olarak D-765 otoyolu üzerinden yaklaşık olarak 1 saat 35 dakikada erişim sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde aracınız ile D-785 Otoyolunu kullanarak 5 saat 15 dakikada Samsun Çarşamba Havalimanı’na ulaşılabilir. Farklı alternatif olarak D-100 Yolu üzerinden 6 saat 16 dakikada Samsun Çarşamba Havalimanı’na ulaşılabilirsiniz.

Pınarbaşı Nereye Bağlı? Pınarbaşı Hangi Bölgemizdedir?

Pınarbaşı İlçesi Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Pınarbaşı farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Pınarbaşı İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Pınarbaşı’na tarih boyunca farklı uygarlıklar hakim olmuştur. İki çeşit iklim tipi görülmektedir. Kuzeyde Karadeniz iklimi, güneyde ise İç Anadolu Karasal iklimi hakimdir. Kıyı kesimlerinde dağların kıyıya paralel uzanmasından ötürü yağış daha fazladır. Bitki örtüsü bakımından çok zengindir. Toprakların büyük çoğunluğu orman ve fındık alanlarıdır. Ormanlarda kayın, çam, gürgen ve kestane ağaçları bulunur.

pınarbaşı nereye bağlı

Kastamonu Nerede? Kastamonu Hangi Bölgemizdedir?

Kastamonu Türkiye’nin kuzeyinde bulunan Karadeniz Bölgesinin batısında yer almaktadır. Kastamonu’ya komşu iller doğuda Sinop, güneydoğuda Çorum, güneyde Çankırı, batıda da Karabük ve Bartın ilidir. Topoğrafik yapısı eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Kastamonu İstanbul arası 514 kilometre, Kastamonu Ankara arası 238 kilometre, Kastamonu Samsun arası 289 kilometre ve Kastamonu Çorum arası 201 kilometredir.

Kastamonu Merkez Gezilecek Yerler

1. Ilgaz Dağı Milli Parkı

2.Şehit Şerife Bacı Tabiat Parkı

3.Kastamonu Kalesi

4.Saat Kulesi

5.Ev Kaya Mezarı

6.Nasrullah Külliyesi

7.Yakupağa Külliyesi

8.İsmail Bey Külliyesi

9.Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi

10.Mahmut Bey Camii

11.Atabeygazi Camii

12.Yılanlı Camii

13.Cem Sultan Bedesteni

14.İsmail Bey Hanı(Kurşunlu Han)

15.Penbe (Balkabağı Hanı)

16.Aşirefendi Hanı (Urgan Hanı)

17.Çifte Hamam

18.Frenkşah Hamamı

19.Yeni Hamam

20.Arabapazarı Hamamı

21.Saray Hamamı

22.Dede Sultan Hamamı

23.Ferhatpaşa Hamamı

24.Arkeoloji Müzesi

25.Etnografya Müzesi

26.Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi 75. Yıl Cumhuriyet Müzesi

27.Şeyh Şaban-ı Veli Vakıf Müzesi

Kastamonu gezilecek yerler yazımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*